Warto zwiedzić w Andaluzji | Hiszpania - Andaluzja  

Andaluzja Nieruchomości

Warto zwiedzić w Andaluzji

Andaluzja

Andaluzja to region, który ma do zaoferowania turystom wszystkie możliwe atrakcje: najlepsze plaże w Europie, gorący i słoneczny klimat, nowoczesną infrastrukturę, przepięknie położone gospodarstwa agroturystyczne, obiekty sportowe oraz bogaty wachlarz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Jednak to, co najbardziej wyróżnia Andaluzję spośród innych miejsc, to jej zróżnicowana oferta turystyki kulturalnej- owoc milionów lat historii oraz pozostałość po wszystkich ludach, które zamieszkiwały ten region- Fenicjanach, Grekach, Rzymianach i Arabach. Dlatego właśnie Andaluzja nazywana jest mozaiką kultur oraz uważana za jeden z najstarszych i najciekawszych regionów Europy. Oprócz antycznych i nowoczesnych zabytków, turystów z całego świata przyciągają takie elementy kultury andaluzyjskiej jak: flamenco, korrida, kuchnia, rękodzieło czy też tradycyjne ludowe święta, obchodzone z wielkim rozmachem.

W Andaluzji słońce świeci aż przez 3000 godzin rocznie. Rozciągające się na 812 kilometry andaluzyjskie wybrzeże, podzielone pomiędzy Morze Śródziemne oraz Ocean Atlantycki, to nie tylko przepełnione ludźmi plaże, ale także urocze nieodkryte zakątki, niesamowite wydmy, ogromne skarpy oraz zatoczki idealne do nurkowania i poznawania podwodnego życia.

Coraz więcej osób odwiedza Andaluzję w poszukiwaniu kontaktu z naturą, spotkania z wiejskim życiem, ludowymi tradycjami i obyczajami.

Oferta turystyki wiejskiej w tym regionie jest bardzo bogata i urozmaicona, począwszy od jednodniowych wycieczek aż po wyjazdy długoterminowe, od gospodarstw agroturystycznych aż po luksusowe hotele dla wymagających gości. Pobyt urozmaica oferta sportowo-rozrywkowa: wspinaczka, jazda konna, łowienie ryb, spacery-jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz tego powodem, dla którego turyści tak chętnie wracają do Andaluzji są jej mieszkańcy. Gościnność, serdeczność oraz otwartość to ich główne cechy, dzięki nim każdy odwiedzający będzie czuł się jak u siebie. Andaluzyjska przyroda jest w dużej mierze nieskalana obecnością człowieka. Znajduje się tam 85 terenów chronionych, dwa parki narodowe oraz 22 rezerwaty, zajmujące łącznie 20% regionu –wszystko to stawia Andaluzję na pierwszym miejscu pod względem wielkości terenów chronionych na Półwyspie Iberyjskim.

Enoturystyka, czyli podróżowanie szlakiem miejsc związanych z produkcją wina, to bardzo ważna gałąź andaluzyjskiej turystyki. Najsłynniejszym szlakiem winnym Andaluzji jest Szlak Wina i Brandy z Marco de Jerez, oferuje zwiedzanie słynnych winnic, umiejscowionych wśród przepięknych i różnorodnych pejzaży, które zawdzięcza bliskości Oceanu Atlantyckiego. Jednak nie tylko na koneserów wina w Andaluzji czeka uczta dla zmysłów. Gaje oliwne, będące jednym z największych skarbów hiszpańskiego dziedzictwa, dostarczają prawdziwie zmysłowych doznań, zarówno pod względem smaku, jak i aromatu oraz dotyku. Interesującą opcją spędzenia czasu jest zatem wybranie się w regiony miast Baena oraz Priego de Córdoba, aby zobaczyć, jak wygląda proces wytłaczania oliwy, którego tradycja w Andaluzji liczy całe wieki. To również doskonała okazja do degustacji regionalnej kuchni w otoczeniu pięknych krajobrazów, a jednocześnie do poznania kultury i historii okolicy.


Sewilla (hiszp. Sevilla)

Sewilla to artystyczna, kulturalna i finansowa stolica południowej Hiszpanii, to formalnie stolica Andaluzji. Sewilla jest czwartym z największych miast kraju.

Katedra w Sewilli

Ze wszystkich sewilskich zabytków na szczególną uwagę zasługuje gotycka La Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla, uznawana za najpiękniejszy obiekt sakralny i jeden z największych na świecie, zaraz po watykańskiej Bazylice Św. Piotra i Katedrze Św. Pawła w Londynie. Gotycki kościół z początków XV w., w wewnątrz którego znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba. Warto obejrzeć bogato zdobiony, ogromny ołtarz główny ze scenami z życia Jezusa.

Plac Hiszpański (hiszp. Plaza de España)

Plac Hiszpański to obiekt wybudowany w Parku Marii Luizy. Plac Hiszpański to długi ciąg połączonych budynków, ma kształt półokręgu otaczającego spory plac z centralną fontanną, jest na tyle charakterystyczny, że inspiruje nawet filmowców.

 

Alcazar – pałac królewski w Sewilli (hiszp. El Real Alcázar de Sevilla)

Blisko katedry, w kierunku południowo-wschodnim znajduje się pałac królewski. Budynek przebudowywany był przez okres ok. 500 lat. Stopiły się tu przez wieki różne style: arabski, gotyk, mudejar. Pałac jest klasycznym przykładem  stylu mudejar.

 

Ronda

Miasteczko w Andaluzji, w prowincji Malaga, usytuowane w górzystym rejonie, na wysokim klifie, z głębokim wąwozem pośrodku. Ronda ze swoja ciekawa historia i zabytkami przyciąga rocznie tysiące turystów odwiedzających południe Hiszpanii.

Most Puente Nuevo

Jeden z najczęściej fotografowanych obiektów tego typu w Hiszpanii. Zbudowano go w XVIII w. Pod jego środkowym przęsłem znajduje się pomieszczenie, które było często wykorzystywane jako więzienie.

Nerja

Nerja to typowo andaluzyjska miejscowość na samym wybrzeżu Costa del Sol w prowincji Malaga. Nerja rozciąga się od brzegu morza po podnóże pobliskich gór. Zabudowa składa się z charakterystycznych, biało malowanych domów, pełnych balkonów i tarasów.

Plaza Balcón de Europa

to wielki plac i  główna atrakcja turystyczna Nerji, a także centrum miasta. Zazwyczaj pełen turystów deptak, obsadzony palmami, wybudowany jest jak cała ta część miasta – na skale. Balcón de Europa kończy się malowniczym urwiskiem, z ciekawym widokiem na nadbrzeżną część miasta.

 

Cueva de Nerja  

to jaskinie, które  są największą atrakcją turystyczną oddalone od miasteczka zaledwie o 4 km. Jaskinia zaskoczy nas największym stalagmitem na świecie, który mierzy sobie podobno 60 metrów.  Dodatkowym zaskoczeniem jest  stworzenie we wnętrzu Cueva de Nerja, w największej komnacie sceny, na której odbywają się występy artystyczne.

Grenada (hiszp. Granada)

Grenada to stolica prowincji o tej samej nazwie, w Andaluzji, to także ważny ośrodek uniwersytecki. Miasto zbudowano u stóp gór Sierra Nevada. W upalne, letnie dni trudno sobie wyobrazić, że niedaleko znajduje się ośrodek narciarski. Miejsce słynie z wybudowanego przez Maurów pałacu Alhambra.

Cały obiekt znajduje się na wzniesieniu górującym nad okolicą – Grenadą. Składa się z kilku części – otoczony murami główny kompleks Alhambry, to stara twierdza Alcazaba, pałace Nasrydów i pałac Karola V. Nieco dalej poza murami i nieco wyżej znajduje się zespół ogrodowy i pałac Generalife.

 

Twierdza Alhambra

zbudowana w Granadzie przez dynastię Nasrydów w XIII-XIV wieku była rezydencją mauretańskich władców przez 250 lat.

Usytuowana na wzgórzach ma postać obronnego zespołu budowli otoczonych murami z 27 wieżami. Obejmują one  Alcazaba (warownię), reprezentacyjne budynki pałacowe oraz teren byłego wewnętrznego miasta, gdzie obecnie znajdują się takie budowle jak pałac Karola V , kościół itd. Jest to dawną twierdza mauretańskich kalifów. Alcazaba była pierwszą ważną budowlą mauretańską w Grenadzie.

Pałace Nasrydów

Zachwyca od samego wejścia aż do ostatnich drzwi. Został zbudowany dla muzułmańskich władców w XIV wieku. Dwa dziedzińce, przepięknie zdobione stiukowe sklepienia, fryzy, kapitale i łuki tworzą niesamowite wrażenie. Przed wejściem znajduje się Patio de los Arrayanes (Dziedziniec Mirtów), który prezentuje jedną z najpiękniejszych perspektyw w Alhambrze, ozdobiony żywopłotem z mirtu otaczającym znajdujący się na środku staw rybny.


Pałac Karola V

Pałac ten jest częścią Alhambry . Budowla wzniesiona została w XVI wieku jako symboliczny znak zwycięstwa chrześcijaństwa nad światem arabskim.  Cały budynek uważany jest za jeden z najważniejszych, poza Włochami,  budynków okresu renesansu. W pałacu znajdują się dwa muzea: Muzeum Archeologiczne i Muzeum Sztuk Pięknych, w którym znajdują się obrazy z rozwiązanych klasztorów Grenady. Pałac Karola V zaprojektował uczeń Michała Anioła w XVI wieku. Duży okrągły dziedziniec symbolizuje wszechświatowe cesarstwo. Jednak mimo imponującego wyglądu odstaje architekturą od pozostałych zabytków.

Pałac Comares

był oficjalną rezydencją sułtanów, gdzie w wielkiej Komnacie Ambasadorów zasiadali na tronie. Wewnątrz pałac jest pięknie zdobiony, z zewnątrz odbity w wodzie basenu na Dziedzińcu Mirtów.

Pałac Lwów

przez wielu uważany jest za szczytowe osiągnięcie sztuki Nasrydów. Dziedziniec Lwów z usytuowaną centralnie charakterystyczną fontanną wykorzystującą – co niezwykłe dla Islamu – 12 postaci lwów, pokazywany jest na wielu pocztówkach.

Pomiędzy tymi budowlami rozciągają się przepiękne ogrody pełne egzotycznej roślinności, idealnie przyciętych żywopłotów oraz orzeźwiających fontann, gdzie można odpocząć i ochłodzić się w cieniu zieleni.

Kadyks

uważany za najstarsze miasto Europy. Ciepły, łagodny klimat ze słonecznymi dniami przez większą część roku, wspaniałe plaże i serdeczni, mieszkańcy.

 

Na krańcu półwyspu rozciąga się plaża de la Caleta. Wychodzi z niej w morze niewielki ufortyfikowany cypelek, Castyllo de San Sebastian. Tam znajduje się Akademia Artylerii. W mieście pozostało mało zabytków po tym jak  oddziały angielskie zniszczyły miasto, jednak posiada najbardziej zadbane w całej Hiszpanii zabytkowe centrum z XVIII wieku, z wąskimi, krętymi uliczkami i czarującymi zaułkami.

Catedral Nueva

Świątynia o perfekcyjnych proporcjach została udekorowana tylko kamiennymi rzeźbami. W krypcie spoczywa Manuel de Falla, wielki kompozytor Gaditan .

 

 

MARBELLA 

 

 Dawniej typowo rybacka  wioska – dzisiaj jedna z najbardziej ekskluzywnych miejscowości wybrzeża Costa Del Sol , popularna wśród finansowych elit z całego świata. Od lat przyciąga rzesze zagranicznych turystów. Udając się na obrzeża Marbelli do dzielnicy Milla del Oro (Złota Mila), podziwiać można  luksusowe posiadłości o nieprawdopodobnych rozmiarach, należące do koronowanych głów , szejków arabskich oraz multimilionerów z całego świata. Dodatkowym atutem kurortu jest świetnie rozwinięta sieć komunikacyjna – podróż do Malagi, Sewilli, czy Granady zajmuje zaledwie godzinę.

W Marbelli podziwiać możemy liczne kościoły, katedry, zabytki sakralne. Miasto łączy ze sobą kulturę chrześcijańską i nurty muzułmańskie.

Plaza de los Naranjos

To centralny punkt miasta, zawdzięczający nazwę dużej ilości drzew obsypanych owocami pomarańczy. Na placu znajduje się szereg restauracji jak również ciekawy architektonicznie szesnastowieczny ratusz. Właśnie tu najlepiej udać się na  posiłek, roi się tu od restauracji, kafejek i regionalnych knajpek. Zjeść tu można typowo andaluzyjskie dania.

Park La Alameda, w którym można wybrać się na konną przejażdżkę, a także promenadę – Avenida del Mar.

Puerto Banus

Port z jachtami wabi rewią najdroższych jachtów świata należących zazwyczaj do Amerykanów i arabskich szejków.

Plaże Marbelli

Plaże rozciągają się na aż 26 km. Okoliczne plaże: Rio Verde, Puerto Banus, El Pinillo beach, La Fontanilla, Nagüeles beach, Los Monteros, La Bajadilla, Guadalmina, Artola-Cabo Pino, San Pedro de Alcantara.

Kordoba (Cordoba)

Miasto leżące w południowej części Hiszpanii, w rejonie Andaluzja, nad rzeką Gwadalkiwir. Jest to miasto o dużym znaczeniu kulturowym, przemysłowym i naukowym. Kordoba jest miastem, w którym można znaleźć ślady trzech kultur

 

 

Alkazar

zespół fortyfikacji z czasów panowania Umajjadów. Przebudowany przez Alfonsa XI w latach 1327-28, a później wzbogacony o ogrody i łaźnie.

Mezquita

czyli wielki meczet pochodzący z VIII wieku, budynek był wielokrotnie przebudowywany, a jego powierzchnia wynosi 23000 m²,  dziś jest katedrą kościoła rzymskokatolickiego.

Puente Romano  16 łukowy most nad Gwadalkiwirem, zbudowany za czasów Augusta, wielokrotnie przebudowywany.

         

 

El Chorro

Miejscowość położona w południowej części Hiszpanii w andaluzyjskiej prowincji Malaga u wylotu wapiennego wąwozu Desfiladero de los Gaitanes . Zamieszkuje ją ok. 250 mieszkańców. Jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Hiszpanii: przełom rzeki wśród wapiennych skał, jeziora i zwierzęta.  Ze względu na bogactwo okolicznych skał, miejscowość ta słynie przede wszystkim z bycia jednym z najlepszych miejsc do uprawiania wspinaczki w całej Europie, to jest również popularne wśród miłośników kolarstwa górskiego i turystów spacerujących po szlakach górskich. Na jej terenie znajduje się camping, hotel, schronisko turystyczne, kilka domów, stacja kolejowa i elektrownia wodna o charakterze szczytowo – pompowym.

 

El Caminito del Rey ( Ścieżka Króla)

to obecnie nieczynny szlak pieszy ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes, nieopodal miejscowości El Chorro, w hiszpańskiej prowincji Málaga. Dnem wąwozu płynie rzeka Guadalhorce, zaś obie ściany wąwozu stanowią pionowe urwiska skalne osiągające wysokość ponad 100 metrów.

                   Przełom rzeki w ElChorro

     

Najbardziej znane kurorty nadmorskie Andaluzji


Costa del Sol „Wybrzeże Słońca”

Jest najdalej położonym na południe hiszpańskim wybrzeżem Morza Śródziemnego. Rozciąga się na długości ponad 250 km od Gibraltaru do Zatoki Almeria i jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów Hiszpanii. Wspaniałe klify, skaliste urwiska, malownicze zatoki i długie plaże nad ciepłym morzem, a także niezawodna, słoneczna pogoda przez większą część roku przyciągają tu turystów z całego świata. Wypoczynek na brzegu Południowej Hiszpanii umożliwia poznanie jednego z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych regionów europejskich jakim jest Andaluzja. Wspaniała regionalna kuchnia, tradycje spotykane na każdym kroku, przeplatające się wpływy arabskie z hiszpańskimi, a także pasja do muzyki i niezwykłe krajobrazy pozwalają poznać Hiszpanię z zupełnie innej strony.

Poza pięknem przyrody i niesamowitymi zabytkami kolejnym atutem tego miejsca jest świetnie zorganizowana baza hotelarska, gastronomiczna i szeroka oferta rekreacyjna. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wakacje w Andaluzji z pewnością na długo zostaną w pamięci.

Malaga

Największym miastem i kurortem Costa del Sol jest Malaga - położony u podnóża Gór Betyckich duży port handlowy, rybacki, stocznia, baza marynarki wojennej. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy, gdzie nowoczesność i otwartość mieszkańców przeplata się pięknymi pamiątkami po bogatej historii i tradycjami Andaluzji.

Malaga jest dziś jednym z największych i najbardziej atrakcyjnych kurortów Europy. Do jej największych atrakcji należy ogromna korrida, katedra, ruiny twierdzy i teatru rzymskiego, a także XIV-wieczny zamek Gibralfaro na skalistej górze, nazywany często latarnią morską. Malaga posiada długą na 2,5 km km plażę, która rozciąga się na wschód od portu.

Torremolinos

To jedna z największych miejscowości turystycznych w całej Hiszpanii. Miasto położone na południowy zachód od Malagi słynie z bujnego życia nocnego i wielu rozrywek . Kurort posiada bardzo kosmopolityczną atmosferę dzięki przyjeżdżającym tu z całego świata turystom, a świetnie zorganizowana baza noclegowa i gastronomiczna gwarantują różnorodność i niezapomniany wypoczynek. Kurort zapewnia liczne bary, kluby i dyskoteki, gdzie zabawy trwają non stop w dzień i w nocy. Po szaleństwach można wypocząć na długiej plaży, na przykład jednej z bardziej znanych Playa del Lido i zakosztować licznych plażowych sportów, wiele wypożyczalni sprzętu wodnego i rowerów pozwala aktywnie spędzić czas. Wieczorami oglądać można malowniczy zachód słońca spacerując 7-kilometrową promenadą wzdłuż wybrzeża. Zabawę zapewni nam również  park Crocodile Zoo Park oraz imponujące miasteczko wodne znajdujące się  w niedalekiej odległości (3 km) .

Benalmadena

Jest to miasteczko sąsiadujące z Torremolinos z 6-kilometrową promenadą. Kurort oddalony 22km  od Malagi , słynący z malowniczego portu jachtowego zbudowanego w stylu mauretańsko – andaluzyjskim,  uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Piękna plaża del Lido nad czystym, ciepłym morzem oraz szeroka oferta hotelarsko-gastronomiczna dodaje atrakcyjności temu miejscu. Oprócz typowych rozrywek w dyskotekach, kasynach , barach oraz kąpieli słonecznych i morskich, kurort poleca przejażdżkę kolejką Teleferico wyjeżdżającą  na wzgórze z którego rozciągają się fantastyczne widoki i panorama miasta. Dodatkową atrakcja jest odwiedzenie  parku Sea Life, w którym z bliska można oglądać rekiny oraz Parku Selvo Marina, gdzie delfiny i foki prezentują swoje umiejętności bawiąc publiczność. Zabawy dostarczy także centrum rozrywki Tivoli Park.

Jeszcze w połowie ubiegłego stulecia Benalmadena była niewielkim miasteczkiem z zabytkowym centrum, a dziś jest jednym z najbardziej znaczących kurortów Costa del So

Marbella

Miasto położone malowniczo między górami a ciepłym morzem, które posiada rozbudowany port jachtowy, kilka piaszczystych plaż, bogatą ofertę noclegową i gastronomiczną. Od wielu lat jest to ulubione miejsce wypoczynku ważnych osobistości, królewskich rodzin, szejków i zasłużonych torreadorów. Obecność potentatów naftowych z Dalekiego Wschodu doprowadziła do powstania tu hoteli i restauracji o bardzo wysokim standardzie, wybudowano wiele kasyn, duży meczet, a niektóre nazwy w mieście pisane są również w języku arabskim.

Estepona

Estepona to miejscowość położona w południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Miasto należy do prowincji Malaga i jest częścią wspólnoty autonomicznej, Andaluzja. Popularny kurort z prawie 20-kilometrowym wybrzeżem z plażą piaszczystą, a poza miastem piaszczysto-żwirową, która w całości oznaczona jest Błękitną Flagą oznaczającą bardzo dobre zagospodarowanie i warunki wypoczynkowe. Malownicza miejscowość położona jest w pobliżu gór. Na zachód od miasta rozciąga się plaża Costa Natural – bardzo popularna wśród naturystów. Estepona, podobnie jak pobliska Marbella słynie ze świetnie przygotowanego pola golfowego, zjeżdżają tutaj miłośnicy tego ekskluzywnego sportu elit.

Miasto położone w Hiszpanii słynie również z safari o powierzchni 800 tysięcy metrów kwadratowych , gdzie można oglądać ponad 600 gatunków różnych zwierząt.

Ośrodek miejski posiada swój własny mikroklimat, w którym notuje się 325 słonecznych dni na rok.

Parki Naturalne

 Cabo de Gata

Park Naturalny Cabo de Gata jest jednym z nielicznych miejsc o takiej obfitości gatunków roślin i zwierząt w Europie. Jako pierwszy region w Andaluzji został objęty ochroną przyrodniczą. Park położony jest w południowo – wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miejscowości Almeria i zajmuje powierzchnię 460 km2. W 1997 roku został on wyznaczony przez UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Od 2001 r. obszar ten jest klasyfikowany jako jeden z obszarów szczególnie chronionych w basenie Morza Śródziemnego. Naturalny krajobraz parku to wulkaniczne skały, lawy i kratery. Najwyższy punkt parku a zarazem jeden z wygasłych wulkanów to Pico de los Frailes, położony 493 m n.p.m.

W parku rośnie ponad 1000 gatunków roślin. Leży w nim również miasteczko San Jose de Nijar, pierwotnie wioska rybacka, obecnie luksusowe letnisko, które oferuje łatwy dostęp do plaż: Playa de los Genoveses i Playa de Mónsul. Okoliczne wody są czyste oraz krystalicznie przejrzyste, ponadto piękne plaże i zatoczki przyciągają co roku tysiące turystów.

                                                                                              EL TORCAL

Znajduje się w centrum prowincji Malaga, w gminie Antaquera. Naturalny park El Torcal jest częścią wapiennego łuku pasma gór Sierra Subbéticas. Sto milionów lat temu cały ten obszar pokrywało morze. Wiatr i ustępująca woda wyrzeźbiły niezwykłe formacje skalne. Rezerwat El Torcal słynie z labiryntu naturalnie utworzonego z wapiennych skał. Niektóre ostańce robią wrażenie olbrzymich kopców z głazów ułożonych jeden na drugim. Do wyboru są trzy znakowane szlaki. Najdłuższy pnie się do punktu widokowego na wysokości 1340 m n.p.m., skąd można podziwiać Malagę i brzegi Afryki. To wyjątkowe miejsce potrafi zauroczyć niemal każdego swoim niesamowitym pejzażem, roślinnością i zwierzętami. El Torcal został objęty ochroną już w 1929 roku. Występują tu rzadko spotykane formacje skalne, wąwozy, jary, jaskinie.