Ważne informacje | Hiszpania - Andaluzja  

Andaluzja Nieruchomości

Ważne informacje

Hiszpański numer identyfikacji podatkowej N.I.E

W przypadku decyzji klienta o zakupie i rezerwacji konkretnej nieruchomości do obowiązków prawnik który reprezentuje klienta przystępuje do założenia dokumentów w celu wyrobienia numeru N.I.E  – jest to osobisty, obowiązkowo otrzymywany, identyfikator nadawany obcokrajowcom(także rezydentom) prowadzącym transakcje finansowe w Hiszpanii, pod którym dana osoba zostaje zarejestrowana w instytucji podatkowej.
N.I.E. otrzymuje się w oddziale dla obcokrajowców, placówki policyjnej (Policía Nacional)

Niezbędny do uzyskania prawa własności nieruchomości, opłaty podatków, zawarcia umów o dostawę prądu i wody, zakupu i rejestracji samochodu, zawarcia umowy o pracę itp.

W celu otrzymania numeru N.I E. należy przedstawić:

- ważny paszport lub dowód osobisty (nowy) + 2 kserokopie tego
dokumentu

- dwa aktualne zdjęcia legitymacyjne

- wypełnić wniosek ( wypełnia prawnik)

Należy również podać cel uzyskania tego dokumentu, np. kupno mieszkania, umowa o prace, rozpoczęcie własnej działalności itp.

Okres oczekiwania na wydanie tego dokumentu to od 1 dnia do 30 dni, w zależności od ilości złożonych wniosków w danej miejscowości (najczęściej jednak są to 3 dni.)

Za nadanie Numeru Identyfikacji Cudzoziemca należy wnieść opłatę administracyjną 10 euro.

Koszty utrzymania domu w Hiszpanii
Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii, obojętnie czy jest to willa, czy apartament, są podobne jak w Polsce

Przykład: mieszkanie posiadające dwie sypialnie i salon o powierzchni około 60 m2, usytuowane na osiedlu z basenem– czynsz tzw. „comunidad” wahać się będzie w granicach 300 euro rocznie płatny w sytemie kwartalnym,. W przypadku aprtamentu o powierzchni około 120 m2 z miejscem parkingowym czynsz będzie wynosił około 300 Euro kwartalnie.

W nieruchomościach wysokiej klasy, z kilkoma basenami, dużymi tropikalnymi ogrodami, zespołem spa, znajdujących się w ekskluzywnych lokalizacjach, czynsz może dochodzić do 100-160 euro miesięcznie. Wysokość opłat głównie warunkuje wielkość i jakość części wspólnych dla danej urbanizacji, czyli ogrodów i basenów, ilości wind w budynkach, obecność ochrony, rozległość terenu itp.

W przypadku posiadłości typu własny dom z działką, nie ma żadnych opłat czynszowych, chyba że dana nieruchomość leży na terenie osiedla i posiada części wspólne.

Oprócz kosztów podanych wyżej, dochodzi jeszcze roczny podatek od nieruchomości , tzw. „IBI”.

Jego wysokość ustalana jest przez lokalne władze gminne indywidualnie dla każdej nieruchomości  i jest on płatny raz w roku, w październiku.
Wysokość  zależy od wielkości i położenia nieruchomości,  np. przy apartamencie o powierzchni około 60 m2, waha się on między 200€ a 400€.


Za dom o pow. 180m2 na działce 400m2 zapłacimy nie więcej niż 1000€

Opłat za energię elektryczną w Hiszpanii dokonuje się co 2 miesiące, a za wodę co 3 (w ten rachunek wliczony jest również wywóz śmieci, sprzątanie ulic oraz oświetlenie ulic i urbanizacji tzw. podatek Basura Tax).

Przeciętnie rachunek za energię elektryczną w Hiszpanii to około 25€/ miesięcznie (2 osoby)-jeżeli używa się klimatyzacji to około 40€.

Rachunek za wodę to średnio  30 €/ miesięcznie ( 2 osoby ) przy podlewaniu ogrodu więcej

Istotnym czynnikiem wpływającym na niskie opłaty czynszowe w Andaluzji  są wysokie temperatury powietrza. Na Costa del Sol nie potrzebujemy centralnego ogrzewania, gdyż w tych miejscach jest prawie zawsze ciepło, a w miesiącach zimowych wystarczy klimatyzacja lub piecyki różnego typu.

Wynajem nieruchomości w Hiszpanii

Gdy decydujemy się na zakup domu w Hiszpanii i chcemy w nim spędzać jedynie kilka miesięcy w roku, doskonałym rozwiązaniem finansowym jest wynajmowanie lokalu na czas, kiedy w nim nie mieszkamy. Opcja ta przynosi regularne zyski, znacznie przekraczające raty kredytowe za nieruchomość.

Musimy dobrze się zastanowić, gdzie chcemy, aby nasz dom się znajdował. Czy ma być to spokojna wieś lub centrum rozrywkowego miasta.

Przy zakupie nieruchomości warto pomyśleć o takich dodatkach jak basen albo piękny ogród, dzięki którym nasza oferta na pewno stanie się jeszcze atrakcyjniejsza..

Klimat na południowych wybrzeżach
Cudowna pogoda i łagodny klimat to jeden z głównych argumentów decydujących o zakupie nieruchomości właśnie na Costa Blanca i Costa del Sol. Występują tu upalne lata i łagodne zimy. Słońce świeci przez prawie cały rok, a temperatura nawet zimą nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza..

 Jak najłatwiej i najtaniej dostać się na południowe wybrzeża Hiszpanii?

  • z Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Krakowa można dotrzeć do Malagi poprzez Barcelonę
  • Z Barcelony do Malagi dolecimy liniami Vueling, i Ryanair; obsługującymi przeloty wewnątrz Hiszpanii.
  • z Krakowa i Wrocławia polecimy bezpośrednio do Malagi Ryanair;
  • z Wielkiej Brytanii (z Londynu, Manchesteru, Liverpoolu, Bristolu, Birmingham, Leeds, Sheffield, Newcastle) codziennie odbywa się kilkanaście lotów do Malagi
  • Z miast niemieckich ( Berlina, Hamburga, Frankfurtu) dolecimy do Malagi każdego dnia tygodnia liniami AIRBERLIN
  • własnym samochodem czeka nas około 3000 kilometrów drogi z Polski do Hiszpanii;

na hiszpańskich lotniskach znajdują się liczne wypożyczalnie samochodów